Türk Dünyasından Bazı Düğün Adetleri

29 Aug

Rusya’da yaşayan Türk halklarının eski düğün adetleri

Rusya’da yaşayan Türk halklarının eski düğün adetleri

Eski Türk düğün adetlerini anlatmaya devam ediyoruz: Şu an eski düğün gelenekler ve adetlerine ilgi artıyor. Evlenmeye karar veren gençler düğününün parlak ve ömür boyu unutulmaz izlenimler bırakmasını istiyorlar. Bunun için Türk atalarının adeta tükenmez mirasından faydalanabilir.

Kazan Tatarları’nda gelin eve adım attığında hayatının mutlu ve bereketli olması için ve nazar değmesin diye başına şerbetçiotu, yulaf, gümüş paralar serpilirdi.

Avızlandıru isimli bir adet Ryazan, Kazan, Astrahan ve Mişar Tatarları’nda yaygın. Bu adete göre kaynana yastık üzerinde duran geline tereyağı ile karıştırılmış bal ikram eder. Yegenu isimli eski Türk adetine göre gelin ile damat misafirler önünde eğilip selam verir. Bu adet özellikle Tatarlarda yaygın.

Eskiden Türklerde ‘algış’ isimli tatlı sözler söyleme, iyi şeyler dileme geleneği vardı. Günümüzde ise algış düğün töreninin bir parçası oldu.

Mişar Tatarları’ında gelinin sobaya yaklaşıp onu öpmesi veya en azından dudaklarıyla dokunması gerekiyordu. Sergaç ve Penza Tatarları’nda eve giren geline soba yanında lapa ikram ederlerdi. Böylece gelin evin koruyucu ruhu ile tanışmış olurdu. O sırada sobaya bakarak ‘Soba gibi sağlıklı olsun’ derlerdi.

Gelin yüzünü açma adeti sadece Tatarlar’da değil, Nogay, Kumuk, Çuvaşlarda da yaygın. Tatarlarda misafirler yerlerine oturduktan sonra gelinin annebabası şarkı söyleyerek kızının misafirler karşısında yüzünü açmasını isterdi.

Astrahan Tatarları’nda gelin yüzünü açma adetinin adı ‘bitaçar’dı, gelinin yüzünü açan kişi kendisine yeni ailede yaşacağı hayat ile ilgili nasihatlar verirdi.

Karaçay düğünü sırasında gelin kocasının evine törenle girmeden önce misafirler akrabaları ve tanıdıklarının katıldığı törende bir hançerin ucuyla onun başı üzerinden şal çıkarırlardı. Akrabaları ise evli hayatının mutlu olsun diye gelin üzerine ceviz, şeker, maden paralar serperlerdi.

Nogay düğününde damadın büyük akrabalarının toplandıkları odaya gelini sokarlardı. Odaya girdiğinde üzerine tahıl, şekerler serper, ritüel şarkıları söylüyorlardı. Gelinin yüzü bir şal ile kapalıydı. Oğlan bir kaşıkla gelinin yüzünü açıp ona bal ikram ederdi. Damadın annesi yüz açma sırasında ‘Bu evde yaşayanlar hep mutlu olsun’ diyerek gelinin ayaklarına basardı. Aynı veya ertesi gün damadın akrabalarıyla tanışma töreni gerçekleşebilirdi.

Kaynak: http://turkish.ruvr.ru/2013_07_12/Turk-halklarinin-eski-dugun-adetleri/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: