Atkaracalar’da Kış Eğlenceleri

9 Dec

İlçe ve köylerine elektrik gelmeden önce insanların vakit geçirme yöntemleri gündüz ve gece olarak farklılık göstermektedir. Bu yüzden eglenceler özellikle isler bittikten sonra aksam vakitlerinde köy ve mahalle odalarinda yapilirdi. O dönemde oynanan oyunlar ORTA OYUNU benzeri oyunlar olup oynayanlar profesyonel oyuncular olmayip bizzat bölgede yasayan insanlardir. Günümüzde bu oyunlar unutulmaya yüz tutmustur. Bu oyunlar büyükler ve çocuklar olarak farklılık göstermektedir.

BÜYÜKLERE AIT OYUNLAR: Atkaracalar da 1950 yillarda at yarislari, toplu olarak ava gitmeler, geleneksellestirlen komsu köylere yapilan ziyaretler ve bu esnada yapilan eglenceler, komsu köylerin bize olan ziyaretleri yine Cumhuriyet Bayrami kutlama programlari ve odalarda kis aksamlari oynanan oyunlar belli baslilaridir. Diger bir vakit geçirme yöntemi ise köy veya mahalle odalariyla kahvehanelerde toplanip hikâye, roman ve bilgi alinmasi gereken kitaplarin toplu olarak okunarak okuma sonunda degerlendirme yapilmasi. Ilçede oynanan bazi oyunlar sunlardir.

FERFANA: Tespit edilen günlerde gençlerin çesitli yiyecekler alarak toplanip sabaha kadar eglence yapmalaridir. Eglencede çesitli orta oyunu vari oyunlar oynanir, saz esliginde türkü söylenip çam para ve kasikla oyunlar oynanir. Eglencede özelikle tavuk, hindi veya kuzu eti mutlaka olur. Pisirilen etin suyuyla (çok bulunmamasina karsin) Pirinç pilavi mutlaka yapilir. Mevsime göre meyveler veya tatli çesitleri birlikte yenilir.

ÇORANA: Yagmur yagdiginda sevinç ifadesi olarak yapilan bir eglencedir. Yagmur yagarken gençler gruplara ayrilarak hali vakti yerinde olan aileleri gezerek yiyecek istenir. Toplanan yiyecekler birlestirilip belirtilen mekânda eglence yapilarak yenilir.

SINSIN: Oyun SAMAN larin ibadetlerinin oyuna çevrilmis seklidir. Ilçemizde davullu, köçekli dügünlerde, Cumhuriyet bayrami Kutlama programi aksam bölümünde ve özel törenlerin aksam bölümlerinde oynanir. Oyun meydanin ortasina büyük bir ates yakilir. Atesin alevli olmasi önemlidir. Bu ates genellikle bir varil içerisine yanik yagla karistirilmis kül doldurulur ve yakilir. Ara sira karistirilarak alevlerin yükselmesi saglanir. Bu atesin ilçemizdeki ismine MASALAMA denir.

Sinsin oynayan oyuncu yanan alevli atesin etrafinda dönerek el, kol ve ayak hareketleriyle çesitli tavirlar sergiler. Yaptigi hareketlerde gururlanma ve böbürlenme ifadeleri olmalidir. Belirli bir süre sonra diger oyuncu avazinin çiktigi kadar bagirarak onun yerini almak ister. Içeride oynayana vurmak ister. Oynayan dayak yemeden kaçmalidir. Diger oyuncularla böyle devam eder. Sinsin oynanirken davul zurna esliginde oynanir.

FENER ALAYI: Cumhuriyet Bayrami kutlamalari ve köy davetleri aksam eglencelerinde kullanilir. Konserve kutulari birer sopaya çakilir, içerisine kül, mazot. gaz yagi veya yanik yag karisimi doldurulur. Tüm gençlere dagitilir. Hava kararinca hazirlanan fenerler yakilarak davul ve zurnayla esliginde kahramanlik marslari,türküler,maniler ve gazeller söylenerek sokaklarda yürüyüs yapilir. Bu törene fener alayi denir.

ISITMAYA GEZMEK: Bayramlar, dügün ve yilbasi gibi önemli günlerde hava kararinca uzunca bir sopa (Ügendere) ucuna bir mendil veya bohça baglanarak isik yanan cama vurularak evde bulunan yiyeceklerden isteme isidir. Gezilen evlerden alinan yiyecekler bir alanda toplanarak ortaklasa yenilir.

Uzun sopayla cama vurulur, ISITMAYA NE GEREK diye seslenilir. Evdekiler yiyecek vermeye kararli iseler uzatilan bohçanin içerine koyarak asagi gönderirler. Vermeye razi degillerse asagidan gelen sese cevap vererek BIR NASTABA SU GEREK diyerek sopayi cama vuranlarin üzerine su dökerler.

Kis mevsiminde belirli ailelerde toplanan komsular kendi aralarinda YÜZÜK, TEK MI? ÇIFT MI? MASAL ANLATMA el ,el üstünde kimin eli var gibi oyunlari oynarlar.

NOT: Elektrik geldikten sonra bu oyunlar unutulmus tv izleme ve salon oyunlari öncelik almistir.

https://atadan.wordpress.com/2007/05/07/atkaracalar-da-kis-eglenceleri/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: